-

ÖSYM, 2013-YGS’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sorularının hangi adaylar tarafından cevaplanacağına dair bir açıklama yayımladı.

YGS 2013 Din Kültürü sorularını kimler çözecek, YGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sorularını çözmek zorunlu mu

2012-kpds

BASIN DUYURUSU

(15 Şubat 2013)

2013-YGS’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sorularının Yer Alması

2013-2014 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilmesi ile ilgili usul ve esasları belirleyen 2013-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu Yükseköğretim Genel Kurulunun 06-07.12.2012 tarihli ve 2012.29.127-1271 sayılı kararları ile kabul edilerek yayımlanmıştır. 2013-ÖSYS’ye ilişkin tüm işlemler Merkezimizce bu Kılavuz doğrultusunda hazırlanarak uygulamaya konulmuştur.

Yükseköğretim Genel Kurulunun 01/02/2013 tarihli toplantısında; ortaöğretim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alanöğrencilere mahsus olmak üzere, 2013-YGS Sosyal Bilimler Testinde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından bu öğrencilerin muaf tutulmasına ve söz konusu öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine YGS’de Sosyal Bilimler Testinde yer alan Felsefe alanından 5 soru sorulmasına karar verilmiştir.

Yükseköğretim Genel Kurulunun bu kararı ile 2013-YGS’de aşağıdaki uygulama yapılacaktır:

Sınav;

2013-YGS Sosyal Bilimler Testinde toplam 45 soru bulunacaktır. Cevap kâğıdında bu test ile ilgili alanda 45 cevap alanı bulunacaktır.

Tüm 2013-YGS adayları ilk 35 sorunun tamamından sorumlu olacaklardır. Tüm adaylar soru kitapçığında yer alan ilk 35 sorunun tamamını cevaplayacaklardır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olan tüm adaylar Sosyal Bilimler Testinin ilk 40 sorusunu cevaplandırmakla yükümlüdür. Bu durumdaki adaylar 41., 42., 43., 44. ve 45. felsefe alanı sorularını cevaplandırmayacak ve cevap kâğıdının ilgili alanında herhangi bir işaretleme yapmayacaklardır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ilealan öğrenciler Sosyal Bilimler Testinin ilk 35 sorusunu cevaplandırdıktan sonra aynı testin 41., 42., 43., 44. ve 45. felsefe alanı sorularını cevaplandıracaklardır. Bu adaylar, cevap kâğıdında 41., 42., 43., 44. ve 45. cevap alanlarını dolduracaklardır. Bu durumdaki adaylar, soru kitapçığındaki 36., 37., 38., 39. ve 40. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanı sorularını cevaplandırmayacaklar, cevap kâğıdının ilgili alanında herhangi bir işaretlemede bulunmayacaklardır.

Değerlendirme;

Cevap kâğıdının Sosyal Bilimler Testi alanında 36., 37., 38., 39. ve 40. cevap alanlarında herhangi bir işareti olanların bu cevapları dikkate alınacak değerlendirme bu cevaplar üzerinden yapılacaktır. Cevap kağıdının 36., 37., 38., 39. ve 40. cevap alanlarında herhangi bir işareti bulunanlar, aynı zamanda cevap kâğıdının 41., 42., 43., 44. ve 45. cevap alanlarında da işaretleme yapmışlarsa bu adayların 36-40 arası işaretlemeleri değerlendirmeye alınacak; 41-45 arası işaretlemeleri dikkate alınmayacaktır.

Cevap kâğıdının Sosyal Bilimler Testi alanında 36-45. cevap alanlarında herhangi bir işareti bulunmayanların değerlendirme işleminde ilk 40 soru dikkate alınacaktır.

Sınav sonrası yapılacak düzeltme istekleri kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Sınavda kullanılacak soru kitapçıklarının ilgili bölümünde de adaylara yönelik gerekli uyarı bulunacaktır.

Tüm 2013-YGS adaylarının sınav hazırlıklarını bu karara uygun olarak yapmaları yararlarına olacaktır. 2013 YGS soruları da bu açıklama gözetilerek hazırlanacaktır.

Yükseköğretim Genel Kurulunun 01/02/2013 tarihli kararı doğrultusunda 2013-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu yeniden düzenlenerek en kısa zamanda ÖSYM’nin internetsayfasından kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Din Kültürü Sorularını çözmezsem ne olur, Dün Kültürü dersi görmeyen adaylar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını çözecek mi

Kategori: ÖSYM Haberleri, YGS

31 Yorum Yapılmış.

 1. betül diyor ki:

  İlginç…

 2. kenan diyor ki:

  herkesin aklını karıştırdınız yine şimdi herkes acaba doğru yerimi çözdüm diye merak ediyor ben şahsen ediyorum normal sınavı becerdiniz bu kaldıydı insan adam gibi çıkar açıklama yapar yok zorunlu oldğu yok olmadığı uydurmuşsunuz oraya bir dipnot onu geçtik salon görevlilerin hiç bi b*k bildiği yok bilgilendirme yapılmadı dendi nasıl bir sistem bu rezilsiniz !

 3. vildan diyor ki:

  Ya ben felsefe ve din çözdüm zamanım yetişmediği için zaten sayısalcıyım ama kafam karıştı ben Anadolu lisesindeyim ve din dersi görüyoruz çözebilirim yani değil mi? Ama adamın biri çözemezsiniz sadece imam hatipler çözecek dedii..

 4. samet diyor ki:

  ben anadolu lisesi bitirdim din dersi gördüm ama dini boş bırakıp felsefe çöxdüm. salon görevlisine sordum birşey bilmiyor bu ne be???

  • tuna diyor ki:

   bende anadolu lisesi mezunuyum ben dini bırakıp felsefe çözdüm
   onlar değerlendirilmeyecek mi şimdi ya kafam karıştı

  • merve diyor ki:

   ya bende bunu merak ediyorum dersi alıyorm ama ygs de onu çözsem puan geliyormu bir yardmcı olsanız

 5. erkan diyor ki:

  bende anadolu lisesi mezunuyum bende felsefe çözdüm diğerinde imam hatip yazıyor diye kimsede bir açıklama yapmamıstı . saçmalığın daniskası sınavın ortasında insanların kafasını karıştırıyorlar. koyun işte 40 tane soru ne koyosanız

 6. ceren diyor ki:

  Ya biri birsey soylesin ben din yerine felsefe cozdum duz lise cikisliyim simdi bes soru gittimi yani boyle sacmalik olurmu ya gorevli hocalara sorduk onlarda emin degillerdi bari adam akilli bilgilendirseydiniz su sinav sistemini bi duEne oturtamadiniz gercekten helal size

 7. tuna diyor ki:

  ne kadar saçma sapan bi sınav sistemimiz var ya felsefe yaptık ya boşa mı gidecek şimdi onlar…

 8. ezgi diyor ki:

  İste basimizdakilerin rezilligi insan sinava bir kac ay kala din sorusu koyarmi o kadar kitap deneme aliyosun dersaneye gidiyosun din dersi gormuyorsun duymuyosun sonra malin biri cikiyo din dersi artik zorunlu sorular konacak diyo olan onlara olmuyo zaten sorular bize koyuluyo imam hatipler yAsadi iste zorunlymus bide kardesim bu ulkede bi musluman yasamiyo ki cok uluslu bi milletiz haksa mesele onlarinda hakki yenilmesin ben bu bastakileri anlamiyodum hatta onlari degil o.lari basimiza getirenleri anlamiyorum bu kadar duyarsz millet olamayiz kimse ses cikarmiyo ya dine karsi falan degilim ama bu yapilan cok sacmYdi hazirlik bu yil yapilmali millet en basindan tarih calisir gibi calismaliydi cok kisinin hakki yenildi hesabi birgun oyle veya boyle sorulur yaziklar olsun atalarimizin bizim icin canini feda edip biraktigi ulkeye ne guzelde harcaniyo hem egjtim hem ozgurluk her turlu bozuk parA gibi harcaniyor…..

 9. onur diyor ki:

  imam hatipliler beş soru ile önümüze geçsinler diye her şeyi yaptılar müslümanlık bunun neresinde

  • 1lik diyor ki:

   kardeşim yanlıs dusunuon ben duz lise cıkıslıyım ama dinimiz islam bence bu bir eksiklikti ve yeri dolduruldu ama bilgilendirmede sıkıntı olmus umarım her ikisınden birini yapana puan verirler

 10. Oğuzhan diyor ki:

  Ben 35 le 40 arasını çözmeyenler 40 la 45 arasını çözebilir diye biliyordum sınav salonunda görevli hocalara sordum herhangi bir bilgilerinin olmadıklarını söylediler sınıftaki öğrencilerinde hiç bir bilgisi yoktu ki aynı hatayı bir çok öğrenci yapmış bende 40 ile 45 arasını çözdüm ve 5 netim boşa gitti kabul edilmediği için böyle saçmalık olmaz imam hatipliler ve zorunlu din dersi alanlar net bir açıklama değil ben din derside felsefe derside gördüm Meslek lisesi mezunuyum böyle bir saçmalık olurmu ya

 11. Mert diyor ki:

  (312) 298 80 50 şu numara ile ÖSYM yi aradım Din kültürü bölümünü değil felsefe bölümünü çözdüm kabul edilmeyecekmi diye sordum açıklama istedim söylenen aynen şu adaylar okuduğu liseye gidecek din kültürü yada felsefe hangi dersi zorunlu aldıysa o bölümü çözecek bu nasıl bir rahatlıktır madem din kültürü dersi her okulda zorunlu olmak zorunda değil neden din kültürü bölümünü çözmekle zorunlu tutuluyoruz birde hesap soruluyor diyorum ki 5 netim boşa gitti verilen cevap aynen şu 5 netle mi kaybediceksin bu nasıl bir eğitim sistemidir nasıl bir adalettir (imam hatiplilere) diye özel olarak belirtmenizin anlamı ne peki onlara özel 5 din sorusunu 5 net fazla yapıp kazansınlar diye eklemediniz mi? madem onlara ”İmam Hatiplilere” diye özel olarak belirtiliyor diğer lisedelerde okuyanlarada böyle açık bir şekilde belirtilseydi bunuda geçtim sınav görevlileri dahi bilgilendirilmemiş sınıfta 3 kez aynı soruyu sesli bir şekilde nerdeyse okuldaki bütün sınav görevlilerine sordurdular ve hiçbiri bilgi sahibi olmadıklarını söylediler sınava girdiğim sınıfta bu konuda bilgisi olan hiç bir öğrencide yoktu geçen sene şifre koyamadılar bu sene onun acısını çıkartıyorlar diye düşünüyorum helal olsun

 12. tuna diyor ki:

  arkadaslar bole bi sacmalik olamaz ya 5 netimiz bosa mi gidecek ya ne kadar sacma sapan insanlar buna bi care bulmamiz lazim serefsizler yaa

 13. tuba diyor ki:

  Bence gerekli bi düzenleme şart sonuçta kesin bi açıklama yapılmadı. Lise 1 de din dersi gördüm ama ondan sonra hiç görmedim ve çogunlukta felsefe gördüm bende felsefe kısmını çözdüm din kültürünü çözmedim.Lütfen gerekli açıklama yapılsın veya ygsnin yüzdelik kısmı azaltılsınn .

 14. mustafa diyor ki:

  bende magdur olsum düzlise mezunuyum kitapçıkta acık anlasılır bir acıklama yoktu hozaya sordum bitane bayan dedi sbs dede boyle olmuş onlar hangi dersi biliyorsa onu yaptılar bede felsefeyi biliyordum onu yaptım HEM düzlise mezunları secmece ders olarak almıyorlarmı dinkultru dersiniiiii

 15. tuna diyor ki:

  yeterince açıklama bile yoktu kitapçıkta bende neyi yapacağımı anlamadım felsefe yaptım anadalu lisesi mezunuyum bende din kültürünü seçmeli olarak gördüğümüz için felsefe yaptım inşallah boşa gitmez..

 16. bsra diyor ki:

  ya ygs de din mi çözülcekti felsemi anlamıs dğilim hala ben din ve felsefe isteğe gre diyebiliyorum grevli hocaya sorduk bilmiyorum dedi mesuliyet alamam ama okim dedi ve benim Anladğm din sorularını yanlızva imamhatpler çözücek siz felsefe 41-45 arası yapıp dinn çözmceksinz dedi ark coğu fel-fel çözmüş coğu fel-din dedieğer 5 netim gtti simdiden ne buy ya br istğe gre br zorunlu yazyo dğru drüst açklama bile yok..ösym sistemi zaten her sene bir sey eklyp kaldrıolar.ve bu öğrencileri dahada strese sokuyor..lysde peki 8 din zorunlumu?dershne hocalarıda açklma blnmyr

 17. şems diyor ki:

  abicim bu ne ya bende düz lise mezunuyum ve 41-45 yaptım ne olacak şimdi dinden soğuttu şerefsizler resmen iğrenç bi açıklama yapmışlar ne olduğu belli değil gözetmenlerde sıkıntı yok arkadaşlar onları bilgilendirmeyen aptalların suçu 3 tane gözetmen yakınımın hiçbirinin bilgisi yok onlarda okuduklarından düz lise yapmayacak diye anlamış :S

 18. murat diyor ki:

  EMEĞİNİZ EMANETİMİZDİR diyorlar birde ben sözelciym ve sosya ile türkçe çözdüm din kültürünü imam hatipliler çözücek diye anladım felsefe çözdüm ve emeğim boşa gitti desem yere emanetiniz olmasaydı ne olucaktı Allah Kerim.

 19. Batuhan diyor ki:

  YA HİÇ OLMADI BİR AÇIKLAMA YAPILSIN!!! BİR ŞEY YAPTINIZ GENE HAYATIMIZI HİÇE SAYDINIZ NEDİR BU YA BU KADAR MI ÖNEMSİZ ÜLKEMİZİN GELECEK VAD EDEN GENÇLERİ BU ÖĞRENCİLERİN AİLELERİ DERSHANELERE TONLARCA PARA HARCIYOR ÇOCUKLARI BİR YERLERE GELSİN SİZ NE YAPIYORSUNUZ SINAVA 2 AY KALA DİN KÜLTÜRÜ SORUSU EKLENDİĞİNİ AÇIKLIYORSUNUZ DOĞRU DÜZGÜN BİR AÇIKLAMADA BULUNMADAN YAĞPTIĞINIZ BU SAÇMALIK YÜZÜNDEN BİZLER MAĞDUR OLUYORUZ İNSAFF BİRAZ İNSAFF!!

 20. serkan diyor ki:

  boyle dewletın allah belasını wersın ya turceden 23 yanlıs yazılmıs bana demek kı bız turkce bıle bılmıyoruz..tabııııııı bızde fem dersanelerınde olsaydık 40 da 40 turkcemız saglam olurdu…

 21. oktay diyor ki:

  Arkadaşlar bende düz lise sözel çıkışlıyım. Ama sınavda kafam karıştı ve 41-45 arasını çözdüm.Öncedende bu açıklamayı görmemiştim 5 sorum boşa gitti. Bu açıklamada Din çözenler lys’dede din çözecek,41-45 arasını yani felsefe çözenler yine felsefe çözecek diyor. Ee bu durumda ben bi hataya düştüm 41-45 arasını çözdüm bu durumda lys’dedemi mecburiyetten aynı hataya düşüp yine felsefe çözcem? Bu nasıl iştir. Milleti şaşırtıyorlar ondan sonrada düşene bi tekme daha atıyorlar yanlış yeri işaretleyenler yine yanlış yeri işaretliycek diyorlar açık açık… Aynı felsefe sorularını çözmek zorundadırlar yazıyor açıklamada. Ben doğru olanı yapıp dini çözersem sınavım tehlikeyemi girer? Kaş yapayım derken gözmü çıkarırım?

 22. hasan diyor ki:

  şimdi ben din yerime felsefeyi çozdüm sayılmiyor mu
  ……………………………………………. giti mi o netler şimdi

 23. hasan diyor ki:

  ya bari bi açıklama yapsaydiniz ya sına
  va girecek olan biri ateistse dini cözmek istemiyorsa…

 24. damla diyor ki:

  malesef sayılmıyormuş felsefe netleri bende dini bırakıp felsefe çözdüm ama dershane müdürü sayılmıyor dedi ösym yi arıyorum yanıt vermiyorlar 7 sorum boşuna gitti 1 sorunun bile önemli olduğu bi sınavda insanları bu şekilde ikilemde bırakmak gerçekten çok saçma zaten yeterince stresliyiz bide başına imamhatip yazmışsın o anda kafa karıştırıyorsun bu şekilde yükselir eğitim seviyesi aynen devam ösym bravo


*

gggggggggggg

ÖSYM 2012-2013 |

Copyright © 2013 ÖSYM
sitemap ösym